Poniższa instrukcja dotyczy uruchamiania i obsługi płatności marketplace Tpay w Panelu Partnera. Jeśli nie masz jeszcze statusu partnera - poniżej dowiesz się, jak dołączyć do Programu.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o Programie Partnerskim, jego warunkach i korzyściach - kliknij tutaj.
 

Instrukcję dla programisty o tym, jak skonfigurować płatności marketplace, znajdziesz tutaj.


Jak zacząć korzystać z Marketplace Tpay

Aby korzystać z Marketplace Tpay, musisz być w  Programie Partnerskim Tpay.

 • Jeśli jesteś już partnerem Tpay: skontaktuj się ze swoim opiekunem Programu Partnerskiego, który przeprowadzi Cię przez proces uruchamiania płatności marketplace.
 • Jeśli jesteś sprzedawcą i przyjmujesz płatności Tpay: dołączysz do Programu Partnerskiego na dwa sposoby:
           > poprzez formularz dostępny tutaj,
           > wysyłając zgłoszenie na adres [email protected]
 • Jeśli nie jesteś ani klientem, ani partnerem Tpay: skontaktuj się z nami w celu rozpoczęcia współpracy. Możesz to zrobić na dwa sposoby:
           > poprzez formularz dostępny tutaj,
           > wysyłając zgłoszenie na adres [email protected]

 
Ważne: Aby rozpocząć przyjmowanie płatności w modelu marketplace, musisz podpisać odpowiednią umowę. Twój opiekun w Programie Partnerskim przeprowadzi Cię przez ten proces. Jeśli nie wiesz, kto jest Twoim opiekunem, napisz na: [email protected] .
 

Dostęp do funkcji “Transakcje Marketplace”

Po uruchomieniu płatności marketplace w menu głównym po lewej stronie pojawi się zakładka “Transakcje Marketplace”. Za jej pomocą uzyskasz dostęp do wszystkich transakcji realizowanych w ramach marketplace.

Wszystkie transakcje nadrzędne są wyświetlane w formie listy. Po kliknięciu w identyfikator transakcji, zobaczysz szczegóły transakcji wraz z informacjami o płatniku i szczegółami transakcji podrzędnych.Jak zarejestrować i zweryfikować sprzedawców w swoim marketplace

Sprzedawcy są powiązani z danym marketplace za pomocą kodu oferty lub API, w zależności od sposobu, w jaki dołączają do Twojego marketplace. Można to zrobić następująco:

 1. Wygeneruj ofertę (Panel Partnera: “Generator ofert” → “Utwórz ofertę”), za pomocą której sprzedawca będzie automatycznie sparowany z Twoim marketplace.
 2. Zarejestruj sprzedawcę, korzystając zOpen API (pełna dokumentacja znajduje się tutaj)

Obie drogi rejestracji są dostępne zarówno dla zarejestrowanych i zweryfikowanych sprzedawców, jak i dla nowych.

Sprzedawcy dotychczas nie korzystający z usług Tpay muszą przejść standardowy proces weryfikacji.

Jak wyrejestrować sprzedawcę w swoim marketplace

Jeśli sprzedawca nie chce już korzystać z usług Tpay, powinien napisać na adres: [email protected] wiadomość z prośbą o zamknięcie konta w systemie.

 
Obsługiwane metody płatności i ich dostępność

W ramach transakcji dostępne są poniższe metody płatności:

 • BLIK,
 • przelew online (PayByLink),
 • płatności ratalne,
 • płatności odroczone.

Ważne: dostępność wybranych metod płatności dla klienta jest uzależniona od metod, które mają uruchomione dani sprzedawcy. 

Na przykład: klient dokonuje za pomocą koszyka płatności zakupów u sprzedawców A i B. Sprzedawca A ma dostępne płatności za pomocą BLIKA i szybkich przelewów, zaś sprzedawca B - BLIKA, płatności ratalne i odroczone. Tym samym klient może dokonać płatności wyłącznie za pomocą metod wspólnych dla obu sprzedawców, czyli w tym przypadku BLIKA.

Schemat płatności

 
Zwroty

Zwroty środków z transakcji są wykonywane wyłącznie za pośrednictwem API udostępnianego przez Tpay (sekcja “Refunds”).
 

Wykorzystując dane użyte do tworzenia transakcji możesz dokonać zwrotów na konta poszczególnych kupujących, także zwrotów częściowych. Zwrot może zostać zrealizowany prawidłowo tylko w przypadku, gdy sprzedawca ma wystarczającą ilość środków na swoim saldzie.

Anulowanie transakcji

Możesz anulować transakcję, jeśli klient jeszcze nie dokonał płatności. Do wykonania tej akcji użyj metody/marketplace/v1/transaction/{id}/cancel jej dokładny opis znajdziesz wAPI online, sekcja “Transactions”).